امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در صورتیکه Shape file دارید که حروف فارسی در آن خوانا نیست ، این مطلب راهنمای شما ست!

 این موضوع به همراه آموزش مکان یابی وزنی رتبه ای و کار عملی با سیستم های UTM, WGS84 و لامبر به همراه تحلیل های کاربردی دیگر را دردوره ArcGIS2 تجربه کنید. دوره های برگزار شده  دوره  ArcGIS2 مشاهده کنید : برای اطلاع از سرفصل دیگر دوره ها جدول دوره های آموزش GIS را نگاه کنید.

  برای رفع مشکل هم کافی است به کنترل پنل ویندوز خود رفته و بر روی Language and Region کلیک کنید ( تصاویر برایwindows10 است ولی windows 7 نیز مشابه همین مراحل است.)

 

 در پنجره ای که ظاهر می شود ، کافی است بر روی مورد Region کلیک نمایید

 

در پنجره Region به بخش سمت چپ ، Administrative رفته ، در قسمت پایین صفحه مورد Non Unicode و بر روی کلید Change system local کلیک نمایید

در پنجره کوچکی که ظاهر می شود ، زبان را Persian انتخاب نمایید.

 در ویندوز Xp بجای Persian مورد Farsi را انتخاب کنید.

 

نکته مهم 1:

بعد از این تغییرات ، ممکن است ویندوز اعلام کند که جهت اعمال تنظیمات، نیاز به restart است ، اجازه این کار را بدهید.

نکته مهم 2 :

در صورتیکه ویندوز نیازی به restart نداشت ، حتما ArcMap یا ArcCatalog را بسته و مجددا باز کنید تا از تنظیمات جدید ویندوز استفاده کند . بدین ترتیب عبارت های فارسی Shape file  خوانا خواهند بود.

توضیح :

ممکن است بعد از این کار، بازهم عبارت های فارسی ناخوانا باشند. این امر در صورتی رخ می دهد که قبل از تنظیم code Page فارسی ، از لایه Export گرفته باشید یا کسی که Shape file ناخوانا را داده ، این کار را کرده باشد. برای چنین مواردی ، بدلیل تنظیم نادرست کد ها ، نمی توان کاری انجام داد.

 پیشنهاد ویژه :

برای اینکه در آینده ، دچار مشکل ناخوانا بودن فونت فارسی در Shape file نشوبد ، بهتر است لایه های اطلاعاتی خود را در فرمت Geodatabase ذخیره کنید. این فرمت از Code page عمومی Unicode استفاده می کند و نیازی به این تنظیمات ندارد.

 

نمایش ویژگی های بیشتر ( در صورت تمایل )

درصورتیکه بخواهید مشخصات دیگر زبان پارسی ، مانند ممیز یا موارد مشابه آن نیز در ویندوز اعمال شود ، می توانید از پنجره Region بخش سمت چپ یعنی Format رفته و در آنجا نیز زبان را Persian قرار دهید.

 

 توضیج تکمیلی برای کاربران علافمند:

در حقیقت این مشکل ناشی از فونت نیست ، بلکه Code page نامناسب در ویندوز شما ست.

از آنجائیکه Shape file برای نگهداری اطلاعات خود از فرمت DBF استفاده می کند، و این فرمت هم از Code page قدیمی ANSI دارد، که قبل از Unicode بکار گرفته می شد.

برای نمایش درست داده ها ، لازم است به ویندوز بگوییم که داده ای داریم (همان shape file )، که از این Code Page قدیمی ANSI استفاده می کند و آنهم از نوع فارسی یا Persian است.

 

عبارت های مشابه

شیپ فایل ، ناخوانا بودن ، نداشتن فونت Shape file , shapefile مشکل فارسی پارسی ، اشکال فونت فارسی در shape file , shap file،windows10, windows 8 , windows  7

 

دیدگاه‌ها  

# حمیدرضا سپاهیان 1397-12-09 06:48
ممنون. برای من که با ویندوز 10 کار میکنم راهنمایی شما مفید واقع شد. با سپاس
پاسخ دادن

ورود به گروه چکاد