امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

01:44:54سرویس نقشه آنلاین OSM یا Open street map که معادل اروپایی نقشه گوگل است، در اختیار کاربران قرار گرفته است. تفاوت این سرویس در استفاده از سرویس های مکانی منبع باز یا Open source  است.

این سرویس اروپایی علاوه بر در اختیار گذاردن سرویس آنلاین ، اجازه دانلود داده های مکانی را به صورت های مختلف از جمله شیپ فایل Shape file را برای کاربران فراهم ساخته است. برای دانلود جدید ترین نسخه روی لینک زیر کلیک نمایید:

 

لینک دانلود آخرین نسخه shp فایل نقشه های اوپن استریت مپ ایران (حجم تقریبی 350 مگابایت)

 

در صورتی که نیاز به دانلود لایه های دیگر کشورها دارید، لینک زیر ، لایه ها به تفکیک قاره ها را ارائه میکند، روی نام قاره کلیک کرده و از لیست کشورهای آن، کشور دلخواه  را انتخاب نمایید

 

در صورتیکه می خواهید مشخصات لایه ها ، فیلدها و محتوای هر فیلد را بشناسید ، پی دی اف زیر را دانلود نمایید.

 

آشنایی با لایه های اوپن استریت مپ ( OSM ) به فارسی

 

لینک دانلود مشخصات لایه های شیپ فایل  اوپن استریت مپ به صورت پی دی اف انگلیسی 

 

در صورتیکه مایل هستید با جزئیات مراحل اجرای یک پروژه و چگونگی تهیه لایه های مورد نیاز ، آشنا شوید به صفحه راهنمای گام به گام انجام پروژه GIS مراجعه کنید

برای اطلاعات بیشتر به صفحه ایران در اوپن استریت مپ مراجعه کنید.

 لینک صفحه راهنمای دانلود Shp فایل ایران

یکی از ویژگی های این سرویس ، امکان ویرایش اطلاعات توسط کاربران است. به عبارتی شما با ایجاد شناسه کاربری برای خود در OSM می توانید اطلاعات محله و کسب و کار خود را در آن بهنگام نمایید.

 

کلمات کلیدی 

شیپ فایل ، shp , shape file, esri اوپن استریت مپ OSM , Open street map

دیدگاه‌ها  

# داریوش 1397-08-08 07:50
درود برشما
درمورد نقشه های گوگل و اوپن استریت مپ متاسفانه در مورد کشور ما نقشه ها اصلا دقیق و با اطلاعات موثق نمی باشند! چون کاربران متناسب یک موضوع خاص آنرا ترسیم و آپلود می کنند اما درکشورهای اروپایی یا آمریکا مستندات این نقشه ها واقعی تر و کاربردی ترهستند . اغلب کاربران ایرانی وقتی چنین فایل هایی دراختیارشان قرار می گیرد از سرتنبلی یا رسیدن به منافع آنی از هرگونه مطابقت آن خودداری می ورزند و ازهمین روی است که نقشه های ایجاد شده توسط چه بخش خصوصی و چه بخش دولتی دقیق نبوده و پیامدهایی به دنبال خواهد داشت . من حتی نقشه های 25000 سازمان نقشه برداری سال 1372 هم که چک کرده ام تمام ترسیم های راهها اشتباه است ! بنابر این برای خوانندگان و کاربرانتان حتما ذکر کنید که اینگونه نقشه ها پس از دانلود باید مجددا بازبینی شوند. یک موضوع دیگر برخی سایت ها به اشتباه یا شاید با سوء استفاده عنوان وکتور گوگل مپ را بکار می برند! درحالیکه اصلا گوگل تحت هیچ شرایطی شیپ یا وکتور نقشه ها را واگذار نمی کند . تنها همین نقشه های osm هستند که فعلا تا زمان نامشخصی رایگان دانلود می شوند اما درآینده ای نزدیک قطعا این سرویس به سرنوشت گوگل دچارخواهد شد. پیروزباشید
پاسخ دادن
# Behnam 1398-04-03 15:17
بله دقیقا درست است. همواره بایستی اطلاعات را کنترل و بازبینی کرد.
در اوپن استریت مپ هم بدلیل اینکه کاربران ، اطلاعات را وارد یا بهنگام میکنند ، نیز حتما ما می بایست اطلاعات را بررسی کرده و خطاهای احتمالی را برطرف کنیم.
مثلا خود من در مورد قلعه های تاریخی از اوپن استریت مپ ، استفاده می کردم ، با وجود اینکه بسیاری از قلعه ها نام و موقعیت درستی داشتند ولی تعداد کمی نیز بودند که نام یا موقعیت نادرستی داشتند. از جمله قلعه تاریخی که در محله نوساز نارمک تهران وارد شده بود که قطعا نادرست است و ما آنرا حذف کردیم.
تشکر از دقت نظر شما
پاسخ دادن

مهمترین موضوعات

ورود به گروه چکاد