امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

ارائه اطلاعات مکانی در محیط وب ، روندی در حال توسعه و فراگیر است و محصولات متعددی در این زمینه ارائه شده که استفاده از آنها مستلزم بررسی قابلیت ها و محدودیت های هریک می باشد. این محصولات به دو دسته نرم افزارهای تجاری و متن باز یا Open Source تقسیم می شوند.

محصولات تجاری

محصولات WebGIS تجاری توسط شرکت خاصی تولید شده مانند ArcGIS server از شرکت ESRI که برای تهیه این محصول می بایست هزینه ای متناسب با محصولاتی که خریداری می شود، پرداخت. مزیت این محصولات عبارتند از :
- پشتیبانی ( در کشور هایی که حق مولف یا کپی رایت را رعایت می کنند)
- بهنگام سازی سریع نرم افزار
- تنوع ابزارها و امکانات ارائه شده
- تنوع فرمت های مورد پشتیبانی
- سهولت کار با نرم افزار و ایجاد وب سرویس ها
- سهولت کارتوگرافی و تولید نقشه ها

محصولات منبع باز یا Open Source

برای استفاده از این webGIS ها نیازی به خریداری آن نیست و می توان نسخه اصلی آنرا از سایت تولید کننده دانلود کرده و نصب نمود. جنبش "نرم افزار های متن باز " : OSS یا Open Source Software بر مبنای به اشتراک گذاری تجارب و استفاده از دانش عمومی همه استفاده کنندگان و تولید کنندگان شکل گرفت و بدنبال خارج کردن انحصار از دست تولید کننده و ایجاد پویایی در محصول تولید شده بود به نحوی که هر یک از مصرف کنندگان بنابه ضرورت کاری خود ، جز یا اجزایی را به محصول می افزایند و بدین ترتیب همگان از این روش سود خواهند برد.

 

انگیزه فعالان تفکر منبع باز

ممکن است این سوال پیش آید که درآمد تولید کنندگان این نوع محصولات از کجا ست و هدف آنها از ارائه رایگان محصولات در چیست؟  اگر شما مایل به استفاده از چنین محصولاتی بوده ولی تخصص کافی را نداشته باشید، لازم است از این افراد که خود این سیستم را بوجود آورده یا توسعه داده اند، استفاده ببرید و طبعا برای زمانی که بر روی پروژه شما صرف می کنند ، هزینه لازم را پرداخت نمایید.

تغییر رویکرد شرکت های بزرگ

این تفکر و جنبش علیرغم مقاومت هایی که در سال های اولیه با آن صورت گرفت ، اکنون در حال گسترش بوده و بسیاری از شرکت های بزرگ مانند مایکروسافت که در ابتدا آنرا مورد تمسخر قرار می دادند، با توجه به روند بازار ، رویکرد خود را تغییر داده و dot net که پلات فرم پایه برنامه نویسی مایکروسافت است را در سال 2015 به صورت منبع باز ارائه نمود.

مهمترین محصولات web GIS  منبع باز

از جمله مهمترین این محصولات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

GeoServer

 

MapServer

 

Qserver

 

در نمودار زیر ، روند مراجعه کاربران به این محصولات در سطح جهان را طی 12 سال اخیر مشاهده می نمایید:

در نمودار زیر ، چگونگی مراجعات کاربران ایرانی را طی 12 سال اخیر مشاهده می نمایید:

رویکرد کاربران ایرانی طی یکسال اخیر در اینترنت نیز به صورت زیر بوده که نشانگر رقابت نزدیک دو سرور مکانی ArcGIS server تجاری و  GeoServer منبع باز می باشد.

ورود به گروه چکاد