امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

ArcGIS جاوا اسکریپت API چیست؟

اگر تجربه کار در زمینه WebGIS به کمک ArcGIS Server را داشته باشید قطعا نام ArcGIS Silver Light Viewer را شنیده اید. ArcGIS Silver Light Viewer یک Web Application برای ارائه سرویس های GIS به شکل نقشه است. اما خب ArcGIS Silver Light Viewer مشکلاتی داشت. برای دیدن نقشه های ساخته شده توسط  ArcGIS Silver Light Viewer باید حتما روی کامپیوتر بیننده Silver Light نصب شود و باید از سیستم عامل ویندوز استفاده شود. با توجه به اینکه بازار هدف WebGIS به سمت استفاده گوشی های هوشمند و دنیای Open Source می رود استفاده از ArcGIS Silver Light Viewer مورد مناسبی به نظر نمی رسد. همچنین پشتیبانی ESRI از ArcGIS Silver Light Viewer تا سال 2016 بوده و پشتیبانی Microsoft از Silver Light تنها تا سال 2021 خواهد بود.( البته در ایران ما از پشتیبانی هر دو شرکت محروم هستیم )

اما راه حل چیست؟

ArcGIS جاوا اسکریپت API نیز مانند Silver Light یک Web Application برای ارائه سرویس ها به صورت نقشه است. اما خب مزیت ArcGIS جاوا اسکریپت API نسبت به ArcGIS Silver Light Viewer چیست؟
اول از همه ArcGIS جاوا اسکریپت API یک برنامه متن باز ( Open source ) است و به همین دلیل در سرتاسر دنیا افراد در حال بهبود بخشیدن آن هستند. علاوه بر آن برای استفاده از ArcGIS جاوا اسکریپت API نیازی به هیچ برنامه اضافه ای نیست و تنها یک مرورگر مورد نیاز است و مهم تر از همه قابلیت نمایش آن داخل گوشی های هوشمند نیز با صرف مقداری زمان امکان پذیر است.

کدام ورژن ArcGIS JavaScript API؟

شرکت ESRI محیط رابط کاربری WebGIS از طریق JavaScript را در دو ورژن 3 و 4 ارائه می کند. ممکن است شما بلافاصله ورژن 4 را انتخاب کنید ولی توجه شمارا به تفاوت های این دو نسخه جلب می کنیم.

نسخه 3 -ArcGIS JS API

که فعلا آخرین نسخه ارائه شده آن 3.21 می باشد؛ این نسخه با قابلیت های بسیار متنوعی برای تولید WebGIS از جمله صفحه بندی، جدول، ورود یا ویرایش اطلاعات توصیفی و مکانی و ... را فراهم کرده است. اما امکان نمایش 3 بعدی در این ورژن وجود ندارد.

نسخه 4 -ArcGIS JS API

در این نسخه امکان نمایش 3 بعدی در محیط وب وجود دارد اما قابلیت های معمول مانند پرس و جو، جداول و صفحه بندی هنوز مشابه ورژن 3 به سطح مناسب و قابل قبولی نرسیده است. بنابراین استفاده از ورژن 4 تنها مناسب برای زمانی است که نیاز به نمایش 3 بعدی باشد ( مشابه آنچه در Google earth یا Arc Scene مشاهده می کنید) و در غیر این صورت اگر نیاز به نمایش 3 بعدی به صورت جدی وجود ندارد استفاده از ورژن 3 به شدت قابل قبول است.

 مقایسه ورژن ها

برای دانلود ArcGIS جاوا اسکریپت API  می توانید آن را از سایت ESRI دانلود کنید و یا از لینک زیر استفاده کنید
دانلود ArcGIS جاوا اسکریپت API - ورژن 3.21

رمز : www.chakadgis.com

 

همچنین گروه چکاد دوره آموزش راه اندازی WebGIS بر پایه JS API را برگزار می کند تاریخ شروع کلاس

 

 

شما ممکن است با کلمات زیر به این صفحه هدایت شده باشید:

Java Script API, ArcGIS JS API, ,AG JS API, Download ArcGIS JS API, جاوا اسکریپت API, وب جی ای اس, WebGIS JavaScript API, Web JS API, دانلود ArcGIS JS API, لینک مستقیم ArcGIS JS API, لینک دانلود AG JavaScript API

ورود به گروه چکاد