امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مطلب مرتبط : تحلیلگر جی ای اس GIS Analyst

همان طور که می دانید ، GIS (سیستم اطلاعات جغرافیایی) علاوه بر استفاده در علوم تخصصی ، نقش بسیار مهمی در فناوری ها و سرویس های جدید مانند تاکسی های اینترنتی ، نرم افزارهای مسیریابی و دیگر خدمات جا به جایی کالا و مسافر ایفا میکند .
به همین دلیل مشاغل مرتبط با GIS در تمام دنیا از جذابیت و رونق فروانی برخوردار است .

 عناوین اصلی مشاغل در زمینه GIS عبارتند از : 

• تحلیلگر جی ای اس (GIS Analyst)
• مدیر جی ای اس (GIS Manager)
• هماهنگ کننده جی ای اس (GIS Coordinator)
• مشاور جی ای اس (GIS Consultant)
• مدیر جی ای اس (GIS Administrator)
• توسعه دهنده جی ای اس (GIS Developer)
• متخصص جی ای اس (GIS Specialist)
• مهندس جی ای اس (GIS Engineer)
• تکنیسین جی ای اس (GIS Technician)

لازم به ذکر است درکشور عزیزمان ایران نیز با توجه به سرعت رشد فناوری و علوم تخصصی  GIS ، استقبال از این نوع مشاغل نیز در حال افزایش می باشد .

از آنجایی که افراد موفق همیشه جلوتر از زمانه خود حرکت میکنند ما هم برای دستیابی به موفقیت های بیشتر در آینده می بایست از همین امروز شروع کنیم و با کسب مهارت های لازم ، خود را برای آینده ای روشن و نه چندان دور آماده سازیم .

شرح مشاغل GIS به ترتیب رتبه و در آمد در سطح جهان

 تحلیلگر جی ای اس (GIS Analyst) 

تحلیلگر جی ای اس ( آنالیست ) مسئول تجریه و تحلیل بر روی دیتاست یا مجموعه داده های ذخیره شده در پایگاه داده است . او همچنین اطلاعات موجود در پایگاه داده را با در نظر گرفتن معیارهای مشخص شده توسط مدیر یا کارفرما و نیز به منظور بهینه سازی طراحی پایگاه داده تحلیل میکند . پشتیبانی از دپارتمان مربوطه و نیز ادغام جی ای اس با دیگر تکنولوژی ها از دیگر تخصص های یک آنالسیت است .

مدیر جی ای اس (GIS Manager) 

مدیر جی ای اس ، مسئول نظارت روزانه بر تیم کارشناسان IT می باشد . کارشناسان IT نیز اطلاعات جغرافیایی مورد استفاده متخصصان سیستم های کامپیوتری را تولید می کنند . سیستم های اطلاعات جغرافیایی ، سیستم های کامپیوتری هستند که برای تجزیه و تحلیل فضایی و داده های جغرافیایی استفاده می شوند .

هماهنگ کننده جی ای اس (GIS Coordinator ) 

تکنولوژی نقشه برداری یکی از اجزای حیاتی برای صنعت و استفاده های شخصی است . یک هماهنگ کننده جی ای اس یا کوردینیتور شخصی است که از خروجی های جی ای اس ، (مانند فرم های زمین شناسی) ، برای تمکیل و بررسی وظایف کارفرمایان و پیمانکاران استفاده می کند . در اصل این فراد مسئول هماهنگی و انطباق داده های سیستمی با فعالیت های اجرایی هستند

مشاور جی ای اس (GIS Consultant) 

مشاوران GIS مسئول مدیریت داده های مربوط به نقشه های دیجیتال و نیز انجام تجزیه و تحلیل برای پاسخ به سوالات جغرافیایی هستند . تمرکز اصلی مشاوران جی ای اس روی ساختن نقشه ها برای مشتریان و نتیجه گیری از داده های تحلیلی است . در اصل این گروه نقش رابط و مترجم میان سیستم های GIS با کاربران و کارفرمایان را دارند . به همین دلیل مشاوران ، اطلاعات خوبی در رشته های مختلف کاری داشته و در اکثر مشاغل به کار گرفته میشوند

مدیر جی ای اس (GIS Administrator)  

ادمین زیر نظر مدیر فناوری اطلاعات (IT) کار میکند . او مسئول کیله امور مربوط به توسعه ، تعمیر و نگهداری تمامی تجهیزات GIS است به طور مثال یک ادمین سیستم اطلاعات جغرافیایی شهری ، مسئول طراحی و تولید انواع نقشه های مورد استفاده مسئولین شهری و عمومی است 

توسعه دهنده جی ای اس (GIS Developer) 

توسعه دهندگان GIS همزمان با دیگر مسئولیت های محوله به ایشان ، مسئول ارائه پشتیبانی فنی برای برنامه های جی ای اسی نیز هستند . آنها همچنین مسئول حفظ و برطرف کردن مشکلات بوجود آمده در سیستم و ارتقای سیستم های نرم افزاری هستند .
دیگر وظایف توسعه دهندگان میتواند شامل : توسعه پروژه ، مدیریت و بودجه بندی باشد .
لذا این افراد معمولا از رشته های علوم کامپیوتری ، جی ای اس ، جغرافیا انتخاب شده و می بایست ضمن قدرتمند بودن در زمینه های فوق دارای مهارت کافی در تفکر انتقادی و شفاف نیز باشند . گاها تخصص های فوق نسبت به سطح دانش GIS این افراد ارجعیت دارد .

متخصص جی ای اس (GIS Specialist) 

شغل این افراد به طور بسیار قابل ملاحظه ای از کارهای و وظایف متنوع تشکیل شده است لذا داشتن تجربه و اطلاعات در حیطه دیگر مشاغل جی آی اسی لازمه این نوع شغل است . واضح است که تعداد افراد دارای این ظرفیت ها بسیار کم بوده و به همین دلیل درآمد های خوبی هم دریافت مینمایند .
به طور کلی لیست زیر شامل کارهایی است یک متخصص جی ای اس که با آنها برخورد دارد : تولید انواع نقشه و گراف (نمودار) ، استفاده از نرم افزارهای جی ای اسی و تجهیزات جمع آوری اطلاعات ، کارکردن و نگهداری از سخت افزارها ، نرم افزارها و تجهیزات GIS

مهندس جی ای اس (GIS Engineer) 

همان طور قبلا گفتیم ، تکنیسین ها نقشه ها را می سازند و برنامه های جی ای اس را برای خدمت به اهداف مختلف ، شخصی سازی یا سفارشی می کنند ولی اطلاعات را ویرایش و دستکاری نمی کنند .
مهندسین GIS با خواندن نقشه ، تفسیر کردن و ویراش آن ، اطلاعات دیجیتالی زمین را قابل درک کرده و نیز داده های ورودی به پایگاه داده های GIS را مدیریت میکنند .

 تکنیسین جی ای اس (GIS Technician) 

تکنیسین های GIS ، مدیریت و درک نواحی جغرافیایی را برای دیگران و نیز کاربران GIS بهبود می بخشند . تفاوت این گروه با متخصصان یا اسپشیالیست ها در این است که این گروه اطلاعات را دستکاری ، تحلیل ، فیلتر نکرده و حتی تولید گزارش نیز نمی کنند . اساسا یک تکنیسین جی ای اس یک مدیر پایگاه داده است که اطلاعات را بدون آنکه استفاده ای از آنها داشته باشد به روز رسانی میکند . 

گرد آورنده : سید جابر حسینی
تیرماه 98

مهمترین موضوعات

ورود به گروه چکاد