امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مطلب مرتبط : تحلیلگر جی ای اس GIS Analyst

همان طور که می دانید ، GIS (سیستم اطلاعات جغرافیایی) علاوه بر استفاده در علوم تخصصی ، نقش بسیار مهمی در فناوری ها و سرویس های جدید مانند تاکسی های اینترنتی ، نرم افزارهای مسیریابی و دیگر خدمات جا به جایی کالا و مسافر ایفا میکند .
به همین دلیل مشاغل مرتبط با GIS در تمام دنیا از جذابیت و رونق فروانی برخوردار است .

 عناوین اصلی مشاغل در زمینه GIS به ترتیب درآمد عبارتند از : 

• تحلیلگر جی ای اس (GIS Analyst)
• مدیر جی ای اس (GIS Manager)
• هماهنگ کننده جی ای اس (GIS Coordinator)
• مشاور جی ای اس (GIS Consultant)
• مدیر جی ای اس (GIS Administrator)
• توسعه دهنده جی ای اس (GIS Developer)
• متخصص جی ای اس (GIS Specialist)
• مهندس جی ای اس (GIS Engineer)
• تکنیسین جی ای اس (GIS Technician)

لازم به ذکر است درکشور عزیزمان ایران نیز با توجه به سرعت رشد فناوری و علوم تخصصی  GIS ، استقبال از این نوع مشاغل نیز در حال افزایش می باشد .

از آنجایی که افراد موفق همیشه جلوتر از زمانه خود حرکت میکنند ما هم برای دستیابی به موفقیت های بیشتر در آینده می بایست از همین امروز شروع کنیم و با کسب مهارت های لازم ، خود را برای آینده ای روشن و نه چندان دور آماده سازیم .

شرح مشاغل GIS به ترتیب رتبه و در آمد در سطح جهان

 تحلیلگر جی ای اس (GIS Analyst) 

تحلیلگر جی ای اس ( آنالیست ) مسئول تجریه و تحلیل بر روی دیتاست یا مجموعه داده های ذخیره شده در پایگاه داده است . او همچنین اطلاعات موجود در پایگاه داده را با در نظر گرفتن معیارهای مشخص شده توسط مدیر یا کارفرما و نیز به منظور بهینه سازی طراحی پایگاه داده تحلیل میکند . پشتیبانی از دپارتمان مربوطه و نیز ادغام جی ای اس با دیگر تکنولوژی ها از دیگر تخصص های یک آنالسیت است. اطلاعات بیشتر در مورد تخصص GIS Analyst  را می توانید در مطلب تحلیلگر جی ای اس GIS Analyst  مطالعه کنید.

مدیر جی ای اس (GIS Manager) 

مدیر جی ای اس ، مسئول نظارت روزانه بر تیم کارشناسان IT می باشد . کارشناسان IT نیز اطلاعات جغرافیایی مورد استفاده متخصصان سیستم های کامپیوتری را تولید می کنند . سیستم های اطلاعات جغرافیایی ، سیستم های کامپیوتری هستند که برای تجزیه و تحلیل فضایی و داده های جغرافیایی استفاده می شوند .

هماهنگ کننده جی ای اس (GIS Coordinator ) 

تکنولوژی نقشه برداری یکی از اجزای حیاتی برای صنعت و استفاده های شخصی است . یک هماهنگ کننده جی ای اس یا کوردینیتور شخصی است که از خروجی های جی ای اس ، (مانند فرم های زمین شناسی) ، برای تمکیل و بررسی وظایف کارفرمایان و پیمانکاران استفاده می کند . در اصل این فراد مسئول هماهنگی و انطباق داده های سیستمی با فعالیت های اجرایی هستند

مشاور جی ای اس (GIS Consultant) 

مشاوران GIS مسئول مدیریت داده های مربوط به نقشه های دیجیتال و نیز انجام تجزیه و تحلیل برای پاسخ به سوالات جغرافیایی هستند . تمرکز اصلی مشاوران جی ای اس روی ساختن نقشه ها برای مشتریان و نتیجه گیری از داده های تحلیلی است . در اصل این گروه نقش رابط و مترجم میان سیستم های GIS با کاربران و کارفرمایان را دارند . به همین دلیل مشاوران ، اطلاعات خوبی در رشته های مختلف کاری داشته و در اکثر مشاغل به کار گرفته میشوند

مدیر جی ای اس (GIS Administrator)  

ادمین زیر نظر مدیر فناوری اطلاعات (IT) کار میکند . او مسئول کیله امور مربوط به توسعه ، تعمیر و نگهداری تمامی تجهیزات GIS است به طور مثال یک ادمین سیستم اطلاعات جغرافیایی شهری ، مسئول طراحی و تولید انواع نقشه های مورد استفاده مسئولین شهری و عمومی است 

توسعه دهنده جی ای اس (GIS Developer) 

توسعه دهندگان GIS همزمان با دیگر مسئولیت های محوله به ایشان ، مسئول ارائه پشتیبانی فنی برای برنامه های جی ای اسی نیز هستند . آنها همچنین مسئول حفظ و برطرف کردن مشکلات بوجود آمده در سیستم و ارتقای سیستم های نرم افزاری هستند .
دیگر وظایف توسعه دهندگان میتواند شامل : توسعه پروژه ، مدیریت و بودجه بندی باشد .
لذا این افراد معمولا از رشته های علوم کامپیوتری ، جی ای اس ، جغرافیا انتخاب شده و می بایست ضمن قدرتمند بودن در زمینه های فوق دارای مهارت کافی در تفکر انتقادی و شفاف نیز باشند . گاها تخصص های فوق نسبت به سطح دانش GIS این افراد ارجعیت دارد .

متخصص جی ای اس (GIS Specialist) 

شغل این افراد به طور بسیار قابل ملاحظه ای از کارهای و وظایف متنوع تشکیل شده است لذا داشتن تجربه و اطلاعات در حیطه دیگر مشاغل جی آی اسی لازمه این نوع شغل است . واضح است که تعداد افراد دارای این ظرفیت ها بسیار کم بوده و به همین دلیل درآمد های خوبی هم دریافت مینمایند .
به طور کلی لیست زیر شامل کارهایی است یک متخصص جی ای اس که با آنها برخورد دارد : تولید انواع نقشه و گراف (نمودار) ، استفاده از نرم افزارهای جی ای اسی و تجهیزات جمع آوری اطلاعات ، کارکردن و نگهداری از سخت افزارها ، نرم افزارها و تجهیزات GIS

مهندس جی ای اس (GIS Engineer) 

همان طور قبلا گفتیم ، تکنیسین ها نقشه ها را می سازند و برنامه های جی ای اس را برای خدمت به اهداف مختلف ، شخصی سازی یا سفارشی می کنند ولی اطلاعات را ویرایش و دستکاری نمی کنند .
مهندسین GIS با خواندن نقشه ، تفسیر کردن و ویراش آن ، اطلاعات دیجیتالی زمین را قابل درک کرده و نیز داده های ورودی به پایگاه داده های GIS را مدیریت میکنند .

 تکنیسین جی ای اس (GIS Technician) 

تکنیسین های GIS ، مدیریت و درک نواحی جغرافیایی را برای دیگران و نیز کاربران GIS بهبود می بخشند . تفاوت این گروه با متخصصان یا اسپشیالیست ها در این است که این گروه اطلاعات را دستکاری ، تحلیل ، فیلتر نکرده و حتی تولید گزارش نیز نمی کنند . اساسا یک تکنیسین جی ای اس یک مدیر پایگاه داده است که اطلاعات را بدون آنکه استفاده ای از آنها داشته باشد به روز رسانی میکند . 

گرد آورنده : سید جابر حسینی تیرماه 1398
بازنگری : بهنام محمودیان 1400

مهمترین موضوعات

ورود به گروه چکاد